Skocz do: nawigacja, szukaj

Składnik Configuration Manager (Menedżer konfiguracji)

Składnik Configuration Manager (Menedżer konfiguracji) umożliwia tworzenie obiektów konfiguracji na poziomie systemu, takich jak Warunki alarmów, Atrybuty biznesowe, Hosty itd., oraz zarządzanie nimi.

Configuration Manager — omówienie

Strona Menedżer konfiguracji to centralne miejsce umożliwiające wyświetlanie obiektów konfiguracji używanych przez system oraz zarządzanie nimi. Aplikacca Genesys Administrator Extension pozwala zarządzać obiektami w konfiguracjach z jednym dzierżawcą i z wieloma dzierżawcami.

Obiekty konfiguracji, zwane także obiektami bazy danych konfiguracji, zawierają dane wymagane przez rozwiązania i aplikacje Genesys do działania w konkretnym środowisku. Wszystkie te obiekty są przechowywane w bazie danych konfiguracji.

Składnik Configuration Manager wyświetla obiekty według typów. Na przykład obiekty konfiguracji powiązane z kampaniami wychodzącymi są wymienione pod nagłówkiem Wychodzące.

Aby wyświetlić listę powiązanych obiektów konfiguracji dostępnych w systemie, należy kliknąć typ obiektu konfiguracji. Z poziomu tej listy można edytować i usuwać istniejące obiekty konfiguracji oraz tworzyć nowe obiekty.

Aby wyświetlić obiekty konfiguracji dotyczące konkretnego dzierżawcy oraz zarządzać nimi, należy kliknąć ikonę kostki i wprowadzić nazwę dzierżawcy w polu Katalog dzierżawców. Domyślnie w składniku Configuration Manager są wyświetlane obiekty konfiguracji tego dzierżawcy, do którego należy konto użytkownika. Jeśli podczas wyświetlania obiektów według dzierżawców zostanie utworzony nowy obiekt, zostanie on dodany do katalogu tego dzierżawcy.

Ważne
Pole Katalog dzierżawców nie jest widoczne w środowisku z jednym dzierżawcą.

Wybierz temat poniżej, aby dowiedzieć się więcej o składniku Configuration Manager.

Hierarchia obiektów

[+] Kliknij tutaj, aby odkryć sekcję

Importowanie/eksportowanie danych

[+] Kliknij tutaj, aby odkryć sekcję

Wymagane uprawnienia

[+] Kliknij tutaj, aby odkryć sekcję

Manipulowanie wieloma obiektami

[+] Kliknij tutaj, aby odkryć sekcję

Konwencje nazewnictwa

[+] Kliknij tutaj, aby odkryć sekcję

Popularne obiekty

Wszystkie obiekty mają przypisane następujące elementy i właściwości konfiguracji:

  • Nazwa — nazwa jednoznacznie identyfikująca obiekty w konkretnym zakresie. W wyniku tego nazwa, która może zawierać do 255 znaków, to parametr wymagany przez obiekty większości typów. Wyjątki są następujące:

    Sposób nadawania nazw obiektom w środowisku jest bardzo ważny. Spójne i rozsądne konwencje nazewnictwa sprawiają, że środowisko konfiguracji jest łatwiejsze do zrozumienia i szybsze w przeglądaniu, co przekłada się na wygodniejsze korzystanie z konfiguracji i zarządzenie nią.

    Ważne
    Mimo że aplikacja Genesys Administrator Extension obsługuje pełny zestaw znaków w nazwach obiektów, użycie pewnych znaków może powodować problemy w zachowaniu innych aplikacji Genesys,. W związku z tym w nazwach obiektów należy unikać odstępów, myślników, kropek i znaków specjalnych. W miejscach, w których zwykle są stosowane odstępy lub myślniki, najlepiej użyć znaku podkreślenia.
    Nazwy nadawane obiektom niektórych typów muszą być zgodne z nazwami wystąpień, które te obiekty reprezentują w innych miejscach środowiska. Na przykład nazwy hostów muszą pasować do nazw nadanych reprezentowanym przez nie komputerom w środowisku sieci danych.
  • Stan włączony — gdy to pole jest zaznaczone, informuje, że wystąpienie reprezentowane przez obiekt znajduje się w zwykłym stanie roboczym i może być używane bez żadnych ograniczeń. Jeśli pole nie jest zaznaczone, informuje, że wystąpienie reprezentowane przez obiekt jest używane w środowisku nieprodukcyjnym. Interakcje klienta nie mogą być przekazywane do tego obiektu docelowego nawet wtedy, gdy informacje robocze wskazują na jego dostępność.

    Wyłączenie folderu lub obiektu, który jest elementem nadrzędnym dla innych obiektów, spowoduje również wyłączenie wszystkich obiektów w folderze oraz wszystkich obiektów podrzędnych obiektu nadrzędnego.

    Przykład:

    Jeśli jednak zostanie wyłączona grupa obiektów (na przykład grupa agentów), poszczególni członkowie tej grupy (w tym przykładzie agenci) pozostaną włączeni.

Uprawnienia

Na karcie Uprawnienia są wymienione obiekty Grupy dostępu i Użytkownicy, które zostały jawnie skonfigurowane z uprawnieniami do tego obiektu. Uprawnienia są zwykle przydzielane użytkownikom lub grupom dostępu. Ta funkcja usprawnia sposób przydzielania uprawnień, a zakres czynności jest ograniczony do zarządzania uprawnieniami dla jednego obiektu bazy danych.

Więcej informacji o przydzielaniu, modyfikowaniu i usuwaniu uprawnień można znaleźć w Podręczniku wdrażania zabezpieczeń aplikacji Genesys 8.1.

Ważne
Niektóre obiekty konfiguracji, takie jak Dzierżawcy i Foldery, to obiekty nadrzędne dla jednego obiektu lub wielu obiektów. Po wyświetleniu karty Uprawnienia dotyczącej tych obiektów nadrzędnych można używać następujących opcji konfigurowania uprawnień:
  • Pole wyboru Propaguj — jeśli pole wyboru Propaguj jest zaznaczone, uprawnienie jest propagowane do wszystkich obiektów podrzędnych bieżącego obiektu nadrzędnego. Jeśli pole wyboru Propaguj nie jest zaznaczone, uprawnienie jest usuwane ze wszystkich obiektów podrzędnych bieżącego obiektu nadrzędnego, chyba że uprawnienie zostanie zmodyfikowane w obiekcie podrzędnym.
  • Przycisk Zamień cyklicznie — jeśli przycisk Zamień cyklicznie jest kliknięty, uprawnienia wszystkich obiektów podrzędnych są usuwane i zastępowane uprawnieniami obiektu nadrzędnego.

Można wykonać następujące działania:

Zmiana członków

[+] Kliknij tutaj, aby odkryć procedurę

Zmiana uprawnień dostępu

[+] Kliknij tutaj, aby odkryć procedurę

Usuwanie uprawnień dostępu

[+] Kliknij tutaj, aby odkryć procedurę

Opcje konfiguracji

Ważne
Obiekty typu Aplikacja i Szablon aplikacji mają dodatkową kartę, Opcje aplikacji, która umożliwia ustawianie opcji konfiguracji specyficznych dla tych obiektów. Te opcje są tworzone, aktualizowane i usuwane w taki sam sposób, jak zwykłe opcje.

Opcje konfiguracji obiektu można ustawiać na karcie Opcje. Można wykonać następujące działania:

Tworzenie opcji

[+] Kliknij tutaj, aby odkryć procedurę

Aktualizowanie opcji

[+] Kliknij tutaj, aby odkryć procedurę

Usuwanie opcji

[+] Kliknij tutaj, aby odkryć procedurę
Ważne
  • Pola Sekcja i Klucz są wymagane, a wartości wpisane w tych polach muszą być unikatowe w zakresie środowiska.
  • W przypadku dodawania opcji, dla której istnieją metadane, wartość opcji jest weryfikowana.
  • Podczas modyfikowania wartości opcji oraz gdy dla opcji istnieją metadane, jest wyświetlana lista rozwijana (ze skończonym zestawem prawidłowych wartości zgodnie z definicją metadanych) lub pole edycji umożliwiające wpisane nowej wartości. Jeśli dla opcji nie istnieją metadane, jedynym elementem edycji jest pole edycji, w którym można wprowadzić nową wartość.
  • Aby zaimportować lub wyeksportować opcje, można kliknąć przycisk Więcej. Więcej informacji znajduje się w sekcji Importowanie/eksportowanie danych na karcie Przegląd powyżej.

Zależności

Na karcie Zależności jest wyświetlana lista wszystkich obiektów zależnych od bieżącego obiektu oraz właściwości tworzące zależność.

Rozważmy scenariusz, w którym obiekt Aplikacja, AppA, jest uruchomiony w obiekcie Host o nazwie HostA. Działanie obiektu AppA zależy od obiektu HostA, zatem na karcie Zależności obiektu HostA obiekt AppA jest widoczny jako obiekt zależny, a właściwość tworząca zależność to Host.

W przypadku wszystkich obiektów Użytkownicy i Agenci na karcie Zależności znajdują się również role, do których te obiekty zostały przypisane.

Aby wyświetlić właściwości obiektu zależnego, należy go kliknąć. Następnie można zmodyfikować właściwości obiektu lub utworzyć kolejny obiekt tego samego typu.

Przypisywanie certyfikatów zabezpieczeń

Aplikacja Genesys obsługuje opcjonalnie protokół Transport Layer Security (TLS), który pozwala zabezpieczać dane wymieniane między składnikami produktów Genesys. Protokół TLS wykorzystuje certyfikaty zabezpieczeń, które należy skonfigurować w obiektach Host oraz Aplikacja reprezentujących te składniki.

Ważne
Przed skonfigurowaniem bezpiecznej wymiany danych należy się upewnić, że certyfikaty są zainstalowane na komputerach hostach, na których uruchomiono składniki Genesys, oraz że informacje o certyfikatach są dostępne dla użytkownika.

Certyfikaty zabezpieczeń są przypisywane na poziomie Host oraz opcjonalnie na poziomach Aplikacja i Port. Certyfikat Host jest domyślnie używany przez aplikacje i porty, chyba że dla obiektów Aplikacje i Porty określono inne certyfikaty. W takim przypadku te specyficzne certyfikaty zastępują domyślny certyfikat obiektu Host.

Więcej informacji o wdrażaniu protokołu TLS można znaleźć w Podręczniku wdrażania zabezpieczeń aplikacji Genesys 8.1.

Obsługiwane formaty plików

Format CFG/CONF to format zwykłego tekstu. Format CFG jest używany w systemach operacyjnych Microsoft Windows, natomiast format CONF — w systemach UNIX.

Oba formaty umożliwiają importowanie i eksportowanie opcji wyłącznie w postaci ciągu znaków. Opcje konfiguracji innych typów są ignorowane.

Składnia

Składnia plików *.cfg i *.conf jest identyczna. Każda sekcja i opcja znajduje się w oddzielnym wierszu, a nazwy sekcji są umieszczone w nawiasach kwadratowych. W każdej sekcji znajduje się lista opcji oraz towarzyszących im odpowiednich wartości:

[nazwa_sekcji1]
nazwa-opcji1=wartość_opcji2
...
nazwa_opcjiN=wartość_opcjiN

[nazwa_sekcji2]
nazwa-opcjiN+1=wartość_opcjiN+1
...

Przykład

Poniżej pokazano fragment pliku konfiguracyjnego *.cfg lub *.conf z prawidłową składnią:

[confserv]
port=2520
management-port=2521
server=dbserver
encryption=false
encoding=utf-8

[log]
verbose=standard
all=stderr

[hca]
schema=none

category:Genesys Administrator Extension category:Genesys Administrator Extension User Guide

Tę stronę ostatnio edytowano gru 17, 2014, 17:28.
Comments or questions about this documentation? Contact us for support!