Spis treści
[ukryj]Aplikacje
Aplikacje to różne programy Genesys, które są uruchomione w centrum kontaktów. Rozróżnia się dwa typy aplikacji: aplikacje z graficznym interfejsem użytkownika (GUI) oraz aplikacje demony. Większość aplikacji typu demon to serwery obsługujące inne aplikacje.
Każde wystąpienie demona należy oddzielnie zarejestrować. Składnik Configuration Server nie zezwala na jednoczesne nawiązanie połączenia z dwoma demonami o takiej samej nazwie. Natomiast jeden obiekt w składniku Configuration Database może reprezentować dowolną liczbę aplikacji GUI tego samego typu i z takimi samymi parametrami konfiguracji.
Wyświetlanie aplikacji
Aplikacje dostępne w środowisku znajdują się na liście Aplikacje. Są posortowane w hierarchii według dzierżawców, jednostek konfiguracji, lokacji i folderów. Aby wyświetlić obiekty z konkretnej hierarchii, należy wybrać typ hierarchii z menu rozwijanego powyżej listy.
W składniku Configuration Manager są uwzględniane ustawienia uprawnień dzierżawy. Dostęp jest możliwy tylko do tych obiektów, względem których przypisano uprawnienia dostępu.
Zawartość listy można filtrować na dwa sposoby:
- Wpisz nazwę lub fragment nazwy obiektu w polu Szybki filtr.
- Kliknij ikonę kostki, aby otworzyć panel filtru Katalog dzierżawców. W tym panelu kliknij dzierżawcę, którego chcesz wybrać. Aby odfiltrować listę dzierżawców, użyj pola Szybki filtr w tym panelu.
Elementy listy można sortować, klikając nagłówki kolumn. Ponowne kliknięcie nagłówka kolumny powoduje odwrócenie kolejności sortowania. Kolumny można dodawać i usuwać przy użyciu przycisku Wybierz kolumny. Aby jednocześnie zaznaczyć wiele obiektów lub usunąć ich zaznaczenie, należy kliknąć opcję Wybierz.
Praca z obiektami Aplikacje
Aby utworzyć nowy obiekt typu Aplikacja, należy kliknąć przycisk Nowy. Aby wyświetlić lub edytować szczegóły istniejącego obiektu, należy kliknąć nazwę obiektu lub pole wyboru obok obiektu, a następnie opcję Edytuj.
Aby usunąć co najmniej jeden obiekt, należy zaznaczyć pole wyboru obok obiektu na liście i kliknąć przycisk Usuń. Można również usuwać pojedyncze obiekty, klikając obiekt, a następnie przycisk Usuń.
Po kliknięciu przycisku Więcej można wykonać następujące zadania:
- Odśwież tabelę — odświeżenie widoku.
- Klonuj — skopiowanie aplikacji.
- Przenieś do — przeniesienie aplikacji do innej struktury hierarchicznej.
- Włączenie lub wyłączenie aplikacji.
- Utworzenie folderu, jednostki konfiguracji lub lokacji. Więcej informacji znajduje się w sekcji Hierarchia obiektów.
- Skonfigurowanie rejestrowania
- Uruchomienie i zatrzymanie/wymuszone zatrzymanie aplikacji.
- Przełączenie trybu — ręczne przełączenie aplikacji zapasowej w tryb podstawowy.
Aby wyświetlić dodatkowe informacje o obiekcie Aplikacja, należy kliknąć jego nazwę. Można również ustawić uprawnienia, opcje i opcje aplikacji oraz wyświetlić zależności.
Tworzenie obiektów typu Aplikacja
Aby utworzyć aplikację, wykonaj następujące czynności:
- Kliknij opcję Nowy.
- Wprowadź następujące informacje. W przypadku niektórych pól można ręcznie wprowadzić nazwę wartości lub kliknąć przycisk Przeglądaj, aby wybrać wartość z listy:
- Nazwa — nazwa aplikacji. Określ wartość tej właściwości, która musi być unikatowa w ramach składnika Configuration Database. Firma Genesys nie zaleca używania symboli (w tym pojedynczych i podwójnych cudzysłowów) w nazwach aplikacji, gdyż może to powodować nieprawidłowe działanie aplikacji.
- Szablon — szablon, na którym jest oparta aplikacja. Ta wartość jest ustawiana automatycznie po wybraniu szablonu aplikacji.
- Typ — typ aplikacji. Ta wartość jest ustawiana automatycznie na podstawie wybranego szablonu aplikacji.
- Typ składnika — określa szczegółowe przeznaczenie obiektu Aplikacja w bieżącej konfiguracji. W tym polu należy pozostawić wartość domyślną (Nieznany), chyba że w dokumentacji do aplikacji znajduje się polecenie wpisania konkretnej wartości. To pole jest wyświetlane tylko w przypadku aplikacji demonów.
- Wersja — wersja aplikacji. Ta wartość jest ustawiana automatycznie na podstawie wybranej wersji szablonu aplikacji.
- Jest serwerem aplikacji — to pole jest zaznaczone w przypadku wszystkich aplikacji demonów oraz puste w przypadku wszystkich aplikacji GUI. Jest ustawiane automatycznie na podstawie wartości z pola Typ.
- Dzierżawca — w środowisku z wieloma dzierżawcami jest to dzierżawca, do którego należy obiekt. Ta wartość jest automatycznie ustawiana na dzierżawcę, którego określono w polu Katalog dzierżawców na liście obiektów.
- Stan włączony — gdy to pole jest zaznaczone, wskazuje, że obiekt znajduje się w zwykłym stanie roboczym i może być używany bez żadnych ograniczeń.
Poniższe pola dotyczą tylko aplikacji typu demon, a nie aplikacji GUI:
- Katalog roboczy — pełna ścieżka do katalogu, w którym zainstalowano aplikację. To pole jest obowiązkowe. Firma Genesys zaleca, aby podczas tworzenia nowej aplikacji wstawić w tym polu kropkę (.). Ścieżka zostanie wypełniona automatycznie po zainstalowaniu nowej aplikacji i nawiązaniu przez nią połączenia ze składnikiem Configuration Server.
- Wiersz polecenia — wiersz polecenia umożliwiający uruchomienie aplikacji, informujący o nazwie pliku wykonywalnego aplikacji. To pole jest obowiązkowe. Firma Genesys zaleca, aby podczas tworzenia nowej aplikacji wstawić w tym polu kropkę (.). Wiersz polecenia zostanie wypełniony automatycznie po zainstalowaniu nowej aplikacji i nawiązaniu przez nią połączenia ze składnikiem Configuration Server.
- Argumenty wiersza polecenia — dodatkowe parametry wiersza polecenia używane do uruchamiania aplikacji. Firma Genesys zaleca, aby podczas tworzenia nowej aplikacji pozostawić to pole puste. Wszystkie argumenty zostaną dodane automatycznie po zainstalowaniu nowej aplikacji i nawiązaniu przez nią połączenia ze składnikiem Configuration Server.
- Limit czasu uruchomienia — wyrażony w sekundach przedział czasu, przez jaki składnik Management Layer oczekuje na uruchomienie aplikacji. Jeśli aplikacje skonfigurowano z opcją konfiguracji automatycznego uruchamiania ustawioną na prawda, jest to czas, przez jaki składnik Solution Control Server powinien czekać na włączenie tej aplikacji po zainicjowaniu lub ponownym uruchomieniu systemu. To pole jest obowiązkowe.
- Limit czasu zamknięcia — wyrażony w sekundach przedział czasu, przez jaki składnik Management Layer oczekuje na zamknięcie aplikacji. To pole jest obowiązkowe.
- Automatyczne ponowne uruchomienie — wskazuje, czy składnik Management Layer automatycznie ponownie uruchamia aplikację po jej nieoczekiwanym zamknięciu.
- Host — komputer-host, na którym jest uruchomiona aplikacja.
W przeciwnym razie nie należy przypisywać numeru portu do żadnego innego serwera na tym samym hoście.WażneW celu obsługi różnych konfiguracji o wysokiej dostępności na jednym hoście i na tym samym porcie można zarejestrować więcej niż jeden serwer.
- Serwer zapasowy — serwer, z którym aplikacja kliencka kontaktuje się, gdy następuje przerwanie połączenia z serwerem podstawowym. Serwer zapasowy może być skojarzony tylko z jednym serwerem podstawowym. Z serwerem zapasowym należy używać takiego samego szablonu aplikacji, jak z serwerem podstawowym. Serwery muszą być skojarzone z tym samym kontem użytkownika.
WażneGdy aplikacja zostaje wyznaczona jako serwer zapasowy dla innego serwera, następuje automatyczna zmiana jej połączeń, dzierżawców i przełączników (w przypadku aplikacji T-Server), aby zachować zgodność z odpowiednimi wartościami serwera podstawowego. Tak długo, jak aplikacja jest skojarzona z serwerem podstawowym, jej połączenia są traktowane jako tylko do odczytu. Są zmieniane tylko w przypadku zastosowania zmian do połączeń serwera podstawowego.
- Typ nadmiarowości — typ nadmiarowości, z jakim jest uruchamiana aplikacja.
- Limit czasu — wyrażony w sekundach czas, przez jaki aplikacja kliencka czeka między kolejnymi próbami ponownego nawiązania połączenia po utracie połączenia z serwerem.
- Próby — liczba prób ponownego nawiązania połączenia z serwerem przed próbą nawiązania połączenia z serwerem
zapasowym. Ta wartość musi być równa co najmniej 1. Ta właściwość jest używana tylko wtedy, gdy dla serwera określono serwer zapasowy.
WażneUstawienie tego parametru na wartość inną niż 1 może nie mieć wpływu na aplikacje pewnych typów.
- Zaloguj jako SYSTEM — jeśli to pole jest zaznaczone, wskazuje, że aplikacja loguje się do składnika Configuration Server przy użyciu konta SYSTEM.
- Zaloguj jako konto — określa konto, którego musi używać aplikacja podczas logowania do składnika Configuration Server. Jeśli pole Zaloguj jako SYSTEM jest zaznaczone, to pole jest wyłączone. W przypadku aplikacji typu Configuration Server wartość tego pola zmienia się na wartość domyślną Environment\default.
WażneW przypadku konfigurowania serwera proxy Configuration Server firma Genesys zdecydowanie zaleca, aby używać wartości domyślnej (Environment\default).
- Certyfikat — wartość certyfikatu bezpieczeństwa. W systemie Windows wartość certyfikatu można wybrać z listy zainstalowanych certyfikatów. W systemie UNIX należy wprowadzić pełną ścieżkę do pliku <nr_seryjny>_<nazwa_hosta>_cert.pem.
- Opis certyfikatu — opcjonalny opis certyfikatu.
- Klucz certyfikatu — pełna ścieżka do pliku <nr_seryjny>_<nazwa_hosta>_priv_key.pem zawierającego klucz certyfikatu bezpieczeństwa. To pole jest używane tylko wtedy, gdy aplikację Genesys Security wdrożono w systemie UNIX. W przeciwnym razie pole jest puste.
- Zaufany urząd certyfikatów — pełna ścieżka do pliku ca_cert.pem w urzędzie certyfikacji, który wystawił domyślny certyfikat bezpieczeństwa. To pole jest używane tylko wtedy, gdy aplikację Genesys Security wdrożono w systemie UNIX. W przeciwnym razie pole jest puste.
WażneWięcej informacji o wdrażaniu rozwiązania Genesys TLS Security zawiera dokumentacja Genesys Security Deployment Guide.
- Na karcie Połączenia znajduje się lista połączeń, które aplikacja ustanawia z innymi aplikacjami. Kliknij przycisk Dodaj, aby dodać połączenie.
- W wyświetlonym na ekranie oknie podręcznym wprowadź następujące informacje:
- Serwer — aplikacja serwerowa, z którą aplikacja łączy się jako klient w momencie uruchomienia.
- Identyfikator portu — port serwera, z którym łączy się aplikacja. Jeśli ma być używane połączenie bezpieczne, należy wybrać bezpieczny port.
- Protokół połączenia — nazwa protokołu kontroli połączenia. Wybierz jedną z opcji:
- Uproszczone — proste połączenie TCP między składnikami oprogramowania Genesys.
- ADDP — zaawansowane wykrywanie rozłączeń (protokół ADDP, Advanced Disconnect Detection Protocol) między składnikami oprogramowania Genesys. Więcej informacji o protokole ADDP zawiera dokumentacja Framework Deployment Guide.
WażneNależy ustawić protokół ADDP między składnikiem Local Control Agent (lokalny agent kontroli) a składnikiem Solution Control Server (serwer kontroli rozwiązania) na karcie Opcje obiektu Host.
- Lokalny limit czasu — ta wartość jest wymagana tylko wtedy, gdy jako Protokół połączenia skonfigurowano addp. Ta wartość określa wyrażony w sekundach interwał sondowania pulsu po stronie klienta. Wskazuje, jak często aplikacja kliencka wysyła sygnały sondowania do aplikacji serwerowej. Aby włączyć tę funkcję, jako wartość należy podać liczbę całkowitą.
- Zdalny limit czasu — ta wartość jest wymagana tylko wtedy, gdy jako Protokół połączenia skonfigurowano addp. Określa ona wyrażony w sekundach interwał sondowania pulsu po stronie serwera. Wskazuje, jak często aplikacja serwerowa wysyła sygnały sondowania do aplikacji klienckiej. Aby włączyć tę funkcję, jako wartość należy podać liczbę całkowitą.
- Tryb śledzenia — tryb śledzenia połączenia używany między serwerem i jego klientem. Możliwe ustawienia:
- Śledzenie jest wyłączone — gdy ani klient, ani aplikacja serwerowa nie mają zapisywać w swoich dziennikach komunikatów dotyczących protokołu ADDP.
- Śledzenie po stronie klienta — aby aplikacja kliencka zapisywała w swoich dziennikach komunikaty dotyczące protokołu ADDP.
- Śledzenie po stronie serwera — aby aplikacja serwerowa zapisywała w swoich dziennikach komunikaty dotyczące protokołu ADDP.
- Śledzenie z obu stron — aby aplikacja serwerowa i aplikacja kliencka zapisywały w swoich dziennikach komunikaty dotyczące protokołu ADDP.
- Tryb połączenia — określa, czy port jest zabezpieczony przez aplikację Genesys Security przy użyciu protokołu TLS. Jeśli klient nie korzysta z aplikacji Genesys Security, to pole jest wyłączone.
- Parametry protokołu transportu — dowolny tekst, zwykle pary klucz=wartość, oddzielone średnikami (;). Ta właściwość jest specyficzna dla aplikacji. Aby określić, jakie wartości należy wprowadzić w tym polu (jeśli w ogóle), należy zapoznać się z dokumentacją konkretnej aplikacji.
- Parametry aplikacji — dowolny tekst, zwykle pary klucz=wartość, oddzielone średnikami (;). Ta właściwość jest specyficzna dla aplikacji. Aby określić, jakie wartości należy wprowadzić w tym polu (jeśli w ogóle), należy zapoznać się z dokumentacją konkretnej aplikacji.
OstrzeżenieW celu uniknięcia fałszywych stanów rozłączenia, które mogą być spowodowane opóźnieniami w sieci, firma Genesys zaleca, aby wartości limitów czasu ADDP były większe niż 10 sekund.OstrzeżenieW celu uniknięcia fałszywych stanów rozłączenia, które mogą być spowodowane opóźnieniami w sieci, firma Genesys zaleca, aby wartości limitów czasu ADDP były większe niż 10 sekund. - Kliknij przycisk Zastosuj, aby zapisać informacje na karcie Połączenia.
- Na karcie Porty znajduje się lista portów komunikacyjnych używanych przez klientów aplikacji do łączenia się z serwerem. W celu obsługi różnych konfiguracji o wysokiej dostępności na jednym hoście i na tym samym porcie można zarejestrować więcej niż jeden serwer. W przeciwnym razie nie należy przypisywać numeru portu do żadnego innego serwera na tym samym hoście. Kliknij przycisk Dodaj, aby dodać połączenie.
- W wyświetlonym na ekranie oknie podręcznym wprowadź następujące informacje:
- Identyfikator portu — identyfikator portu.
- Port komunikacyjny — port skojarzony z podanym identyfikatorem portu.
- Protokół połączenia — protokół używany przez połączenie.
- Synchronizacja HA — gdy to pole jest zaznaczone, serwer zapasowy używa tego portu do łączenia się z serwerem podstawowym.
- Tryb nasłuchiwania— tryb nasłuchiwania skonfigurowany dla portu.
- Certyfikat — wartość certyfikatu bezpieczeństwa. W systemie Windows wartość certyfikatu można wybrać z listy zainstalowanych certyfikatów. W systemie UNIX należy wprowadzić pełną ścieżkę do pliku <nr_seryjny>_<nazwa_hosta>_cert.pem.
- Opis — opcjonalny opis certyfikatu.
- Klucz certyfikatu — pełna ścieżka do pliku <nr_seryjny>_<nazwa_hosta>_priv_key.pem zawierającego klucz certyfikatu bezpieczeństwa. To pole jest używane tylko wtedy, gdy aplikację Genesys Security wdrożono w systemie UNIX. W przeciwnym razie pole jest puste.
- Zaufany urząd certyfikatów — pełna ścieżka do pliku ca_cert.pem w urzędzie certyfikacji, który wystawił domyślny certyfikat bezpieczeństwa. To pole jest używane tylko wtedy, gdy aplikację Genesys Security wdrożono w systemie UNIX. W przeciwnym razie pole jest puste.
- Parametry transportu — dowolny tekst, zwykle pary klucz=wartość, oddzielone średnikami (;). Ta właściwość jest specyficzna dla aplikacji. Aby określić, jakie wartości należy wprowadzić w tym polu (jeśli w ogóle), należy zapoznać się z dokumentacją konkretnej aplikacji.
- Parametry aplikacji — dowolny tekst, zwykle pary klucz=wartość, oddzielone średnikami (;). Ta właściwość jest specyficzna dla aplikacji. Aby określić, jakie wartości należy wprowadzić w tym polu (jeśli w ogóle), należy zapoznać się z dokumentacją konkretnej aplikacji.
WażneWięcej informacji o wdrażaniu rozwiązania Genesys TLS Security zawiera dokumentacja Genesys Security Deployment Guide. - Kliknij przycisk Zastosuj, aby zapisać informacje na karcie Porty.
- Karta Dzierżawcy ma zastosowanie tylko w środowisku z wieloma dzierżawcami. Określa listę dzierżawców, których obsługuje aplikacja. Informacje podane na tej liście nie ograniczają uprawnień dostępu aplikacji demonów względem danych konfiguracji. Kliknij przycisk Dodaj, aby dodać dzierżawcę do obiektu Aplikacja.
- Kliknij przycisk Zapisz.
WażneW przypadku aplikacji typu T-Server i proxy wysokiej dostępności właściwość Dzierżawca nie jest wyświetlana. Aplikacja T-Server może obsługiwać tylko jednego dzierżawcę, który jest określony przez właściwości Ogólne. Składnik HA Proxy obsługuje takiego samego dzierżawcę, jak odpowiadający jej składnik T-Server. Dzierżawca ten również jest określony przez właściwości Ogólne.
Konfigurowanie rejestrowania
Aby skonfigurować rejestrowanie, wykonaj następujące czynności:
- Z listy Aplikacje wybierz co najmniej jedną aplikację.
- Kliknij przycisk Więcej i wybierz pozycję Skonfiguruj rejestrowanie.
- W oknie Konfiguracja rejestrowania ustaw następujące opcje:
- Aplikacja wybrana z listy Aplikacje pojawi się w sekcji Aplikacje. Zaznaczając aplikacje lub usuwając ich zaznaczenie, można zdecydować, które z nich zostaną uwzględnione w procedurze.
- W sekcji Poziom rejestrowania wybierz jedną z następujących opcji:
- Wszystko — są rejestrowane wszystkie zdarzenia na poziomach Śledzenie, Interakcja i Standardowe.
- Śledzenie — w dziennikach są rejestrowane wszystkie zdarzenia na poziomach Śledzenie, Interakcja i Standardowe. To ustawienie może niekorzystnie wpłynąć na wydajność aplikacji. Ten poziom należy ustawić tylko w przypadku testowania nowych funkcji lub scenariuszy interakcji.
- Interakcja — w dziennikach są rejestrowane wszystkie zdarzenia na poziomach Interakcja i Standardowe. Ten poziom należy ustawić tylko w przypadku testowania zdarzeń konkretnej interakcji.
WażneWpisy poziomu Interakcja zawierają atrybut ID interakcji, który ułatwia szukanie w dziennikach zdarzeń wpisów generowanych przez różne aplikacje, ale dotyczących tej samej interakcji.OstrzeżenieW przypadku używania poziomu Interakcja w sieci jest generowanych więcej zdarzeń rejestrowania, co może niekorzystnie wpływać na wydajność systemu zarządzania bazą danych, serwerów komunikatów oraz składników obsługujących interakcje.
- Standardowe — firma Genesys zaleca włączenie tego poziomu rejestrowania na stałe w przypadku korzystania z rozwiązań w zwykłym trybie produkcyjnym. Na tym poziomie są raportowane tylko zdarzenia dotyczące poważnych problemów oraz normalne działanie rozwiązań obsługowych.
Zdarzenie jest raportowane na poziomie Standardowe, jeśli spełnia następujące kryteria:
- Informuje o nieudanej próbie wykonania dowolnej operacji zewnętrznej.
- Informuje, że powiodła się ostatnia próba wykonania operacji zewnętrznej, która wcześniej zakończyła się niepowodzeniem.
- Informuje o wykryciu warunku, który ma niekorzystny wpływ na operacje, faktyczny lub spodziewany.
- Informuje, że poprzednio wykryty warunek o niekorzystnym wpływie na operacje już nie występuje.
- Informuje o jakimkolwiek naruszeniu bezpieczeństwa.
- Informuje o ogólnej wymianie danych, której nie można rozpoznać lub która nie przebiega zgodnie z oczekiwaną sekwencją logiczną.
- Informuje o niemożliwości przetworzenia żądania zewnętrznego.
- Informuje o pomyślnym zakończeniu logicznego kroku procesu inicjowania.
- Informuje o przejściu aplikacji z jednego trybu działania do innego.
- Informuje, że wartość parametru powiązanego z konfigurowalną wartością progową przekroczyła tę wartość.
- Informuje, że wartość parametru powiązanego z wartością progową, która wcześniej przekroczyła tę wartość, wróciła do normalnego zakresu.
- Brak — rejestrowanie nie jest wykonywane.
- W sekcji Regulacje danych wyjściowych dziennika można dostosować poziom rejestrowania dla następujących typów danych wyjściowych: Sieciowy serwer rejestrowania, Zwykły plik tekstowy i Konsola.
- Wykonaj jedno z następujących działań:
- W przypadku wybrania w poprzednim kroku opcji Sieciowy serwer rejestrowania przejdź do sekcji Serwer komunikatów i wybierz serwer, który ma odbierać dzienniki.
- W przypadku wybrania w poprzednim kroku opcji Zwykły plik tekstowy przejdź do sekcji Nazwa pliku dziennika i podaj nazwę pliku, w którym mają być rejestrowane wpisy. Można także określić następujące opcje:
- Utwórz segment — jeśli to pole jest zaznaczone, plik dziennika jest dzielony na fragmenty o rozmiarze zdefiniowanym w polu Rozmiar segmentu (MB).
- Rozmiar segmentu (MB) — jeśli zaznaczono pole Utwórz segment, w tym polu można określić wyrażony w megabajtach rozmiar segmentów pliku dziennika.
- Wygaśnięcie segmentu — jeśli to pole jest zaznaczone, segmenty są usuwane po osiągnięciu maksymalnej liczby segmentów zdefiniowanej w polu Maksymalnie segmentów.
- Maksymalnie segmentów — jeśli zaznaczono pole Wygaśnięcie segmentu, tutaj można określić maksymalną liczbę segmentów, po której rozpoczyna się usuwanie segmentów.
- Kliknij przycisk OK.
Uruchamianie i zatrzymywanie aplikacji
Status każdego obiektu Aplikacja jest wyświetlany na systemowym pulpicie nawigacyjnym. Począwszy od wersji 8.5.240 status jest wyświetlany również na liście aplikacji w składniku Configuration Manager. Z poziomu tej listy można też uruchomić lub zatrzymać każdą aplikację.
Uruchomienie i zatrzymanie aplikacji w zasadzie odbywa się tak samo jak przy użyciu systemowego pulpitu nawigacyjnego. Procedura jest następująca:
- Wybierz aplikację na liście.
- Otwórz menu Więcej.
- Wybierz odpowiednie działanie: uruchomienie, zatrzymanie lub przełączenie. Opcje dostępne w menu zależą wtedy od bieżącego statusu aplikacji.
- Potwierdź wybór.
Aplikacja Genesys Administrator Extension powiadamia składnik Solution Control Server, który używa składnika Local Control Agent, o zdalnym wykonaniu operacji na aplikacji.
Do uruchomienia i zatrzymania aplikacji są wymagane uprawnienie do wykonywania oraz odpowiednie uprawnienia ról.
- Nie można uruchamiać ani zatrzymywać aplikacji typu Punktu dostępu do bazy danych (Database Access Point).
- Aplikacje ze statusem NA są obiektami kontenerów, takimi jak foldery lub jednostki konfiguracji, lub są wyłączone. Nie można ich uruchomić ani zatrzymać.
Uruchamianie aplikacji
Aplikację można uruchomić tylko wtedy, gdy jej bieżący status to Zatrzymane.
- Uruchomienie aplikacji za pośrednictwem aplikacji Genesys Administrator Extension nie zawsze oznacza, że aplikacja od razu zaczyna wykonywać swoje funkcje. Aplikacje to składniki struktur wyższego poziomu, które są nazywane rozwiązaniami. Większość z nich działa prawidłowo jedynie w ramach rozwiązań, do których należą. Firma Genesys zaleca, aby aktywować pojedyncze aplikacje wyłącznie do celów konserwacji lub podczas uaktualniania online. W zwykłym trybie produkcyjnym należy zawsze uruchamiać kompletne rozwiązanie.
- Jeśli aplikację zainstalowano jako usługę, musi zostać uruchomiona jako usługa.
Aby uruchomić aplikację z listy aplikacji, wykonaj następujące czynności:
- Wybierz aplikację, którą chcesz uruchomić.
- Otwórz menu Więcej i wybierz opcję Uruchom.
Uruchamianie aplikacji chwilę trwa. Ten czas zależy od następujących kwestii:
- Ilość danych konfiguracyjnych, które aplikacja musi odczytać ze składnika Configuration Database.
- Czas, jaki zajmuje sprawdzenie integralności i kompletności danych.
- Liczba połączeń sieciowych z innymi zasobami systemowymi, jakie aplikacja musi nawiązać.
Podczas inicjowania aplikacji jej status zmienia się z Zatrzymane na Oczekiwanie. Podczas uruchamiania aplikacji jej status zmienia się z Oczekiwanie na Uruchomione. W niektórych sytuacjach wykonywanie funkcji przez aplikację może zależeć od jej składników wewnętrznych i/lub zewnętrznych. W takim przypadku status aplikacji zmienia się następująco:
- Ze statusu Zatrzymane na Oczekiwanie i na Inicjowanie oraz, potencjalnie, na Usługa jest niedostępna.
- Ze statusu Inicjowanie lub Usługa jest niedostępna na status Uruchomione, ale tylko wtedy, gdy wszystkie składniki wewnętrzne i zewnętrzne są gotowe.
Aplikacja Genesys Administrator informuje o pomyślnym uruchomieniu aplikacji tylko wtedy, gdy w skonfigurowanym przedziale czasu zgłosi ona status Uruchomione lub Usługa jest niedostępna.
Bezpieczne zatrzymanie aplikacji
To działanie jest podobne do polecenia Zatrzymanie ostrożne w aplikacji Genesys Administrator. Podczas zatrzymywania aplikacji przestaje ona akceptować nowe żądania i kończy przetwarzanie żądań znajdujących się w jej kolejce. W przypadku braku pewności, czy aplikacja obsługuje zatrzymanie ostrożne, można skonfigurować limit czasu przy użyciu opcji konfiguracji suspending-wait-timeout. Dzięki temu aplikacja zamknie się bezpiecznie, jeśli obsługuje zamykanie ostrożne. W przeciwnym razie nie zostanie zamknięta bezpiecznie. Więcej informacji o konfigurowaniu tej opcji znajduje się w dokumentacji Framework Configuration Options Reference Manual.
Aplikację można zatrzymać tylko wtedy, gdy jej bieżący status to Uruchomione, Usługa jest niedostępna lub Oczekiwanie. Aplikacji nie można zatrzymać bezpiecznie, jeśli jej status to Wstrzymywanie lub Wstrzymane.
Aby bezpiecznie zatrzymać aplikację z listy aplikacji, wykonaj następujące czynności:
- Wybierz aplikację, którą chcesz zatrzymać.
- Otwórz menu Więcej i wybierz opcję Zatrzymaj.
Natychmiastowe zatrzymanie aplikacji (wymuszenie zatrzymania)
W przypadku wymuszenia zatrzymania aplikacji następuje natychmiastowe zatrzymanie przetwarzania wszystkich żądań, zarówno nowych, jak i bieżących. Aplikację można zatrzymać tylko wtedy, gdy jej bieżący status to Uruchomione, Usługa jest niedostępna, Oczekiwanie, Wstrzymywanie lub Wstrzymane.
Aby zatrzymać aplikację z listy aplikacji przez wymuszenie zatrzymania, wykonaj następujące czynności:
- Wybierz aplikację, którą chcesz zatrzymać z wymuszeniem.
- Otwórz menu Więcej i wybierz opcję Wymuś zatrzymanie.
Tryb przełączania (przełączenie ręczne)
Tryb przełączania umożliwia przełączenie aplikacji skonfigurowanej w parze HA i działającej w trybie zapasowym do trybu podstawowego. To wymusi działanie odpowiadającej jej aplikacji podstawowej w trybie zapasowym. Ta opcja jest wyłączona, jeśli wybranej aplikacji nie skonfigurowano jako aplikacji podstawowej w parze na potrzeby wysokiej dostępności.
Aby wykonać przełączenie ręczne, należy mieć przypisaną odpowiednią licencję na składnik Management Layer. W przypadku braku licencji ta opcja jest niedostępna.
Przełączenie ręczne nie jest możliwe w przypadku następujących typów aplikacji:
- Configuration Server
- Punktu dostępu do bazy danych (Database Access Point)
- Składnik Solution Control Server
Aby ręcznie przełączyć zapasową aplikację o wysokiej dostępności w parze konfiguracji o wysokiej dostępności na działanie w trybie podstawowym, wykonaj następujące czynności:
- Wybierz aplikację zapasową, którą chcesz przełączyć w tryb podstawowy.
- Otwórz menu Więcej i wybierz opcję Przełącz tryb.