Skocz do: nawigacja, szukaj

Warunki alarmu

Warunki alarmu definiują zdarzenia, o których warto wiedzieć i na które należy zareagować natychmiast po ich wystąpieniu, takie jak brak odpowiedzi ze strony hosta lub rozwiązania. Oprogramowanie Genesys zawiera wstępnie zdefiniowane warunki alarmu oraz umożliwia tworzenie własnych.

Warunki alarmu działają z następującymi skryptami:

  • Skrypty wykrywania alarmu — określają, które zmienne systemowe są monitorowane przez składnik Management Layer w celu aktywacji alarmu.
  • Skrypty reakcji na alarm — określają, jakie zadania ma wykonać składnik Management Layer w chwili wystąpienia alarmu lub usunięcia go z systemu. Skrypty reakcji na alarm, które definiują działania wykonywane w chwili kasowania alarmu, są nazywane skryptami czyszczenia.

Informacje o tworzeniu skryptu warunków alarmu zawiera sekcja Skrypty. Aby skojarzyć skrypty wykrywania alarmu i reakcji na alarm z warunkami alarmu, należy je określić na kartach warunków alarmu.

Warunki alarmu dostępne w środowisku znajdują się na liście Warunki alarmu. Są posortowane w hierarchii według dzierżawców, jednostek konfiguracji, lokacji i folderów. Aby wyświetlić obiekty z konkretnej hierarchii, należy wybrać typ hierarchii z menu rozwijanego powyżej listy.

Ważne
Niedostępne warunki alarmów są na liście wyświetlane szarym kolorem (są wyszarzone).

W składniku Configuration Manager są uwzględniane ustawienia uprawnień dzierżawy. Dostęp jest możliwy tylko do tych obiektów, względem których przypisano uprawnienia dostępu.

Zawartość listy można filtrować na dwa sposoby:

  • Wpisz nazwę lub fragment nazwy obiektu w polu Szybki filtr.
  • Kliknij ikonę kostki, aby otworzyć panel filtru Katalog dzierżawców. W tym panelu kliknij dzierżawcę, którego chcesz wybrać. Aby odfiltrować listę dzierżawców, użyj pola Szybki filtr w tym panelu.

Aby jednocześnie zaznaczyć wiele obiektów lub usunąć ich zaznaczenie, należy kliknąć opcję Wybierz.

Aby utworzyć nowy obiekt typu Warunek alarmu, należy kliknąć przycisk Nowy. Aby wyświetlić lub edytować szczegóły istniejącego obiektu, należy kliknąć nazwę obiektu lub pole wyboru obok obiektu, a następnie opcję Edytuj. Aby usunąć co najmniej jeden obiekt, należy zaznaczyć pole wyboru obok obiektu na liście i kliknąć przycisk Usuń. Można również usuwać pojedyncze obiekty, klikając obiekt, a następnie przycisk Usuń. Po kliknięciu przycisku Więcej można wykonać następujące zadania:

  • Klonuj — kopiowanie warunku alarmu.
  • Przenieś do — przeniesienie warunku alarmu do innej struktury hierarchicznej.
  • Włączenie lub wyłączenie warunków alarmu
  • .
  • Utworzenie folderu, jednostki konfiguracji lub lokacji. Więcej informacji znajduje się w sekcji Hierarchia obiektów.

Aby wyświetlić dodatkowe informacje o obiekcie Warunek alarmu, należy kliknąć jego nazwę. Można również ustawić opcje i uprawnienia.

Procedura: Tworzenie obiektów Warunek alarmu


Kroki

  1. Kliknij opcję Nowy.
  2. Wprowadź następujące informacje. W przypadku niektórych pól można ręcznie wprowadzić nazwę wartości lub kliknąć przycisk Przeglądaj, aby wybrać wartość z listy:
    • Nazwa — nazwa warunku alarmu. Określ wartość tej właściwości, która musi być unikatowa w ramach składnika Configuration Database.
    • Opis — krótki opis warunku alarmu.
    • Kategoria — kategoria warunku alarmu: Krytyczny, Poważny lub Mniej ważny. Określenie wartości tej właściwości jest konieczne.
    • Skrypt wykrywania — skrypt opisujący operacje wykonywane w celu wykrycia alarmu.
    • Limit czasu anulowania — wyrażony w sekundach czas, przez który warunek alarmu jest zarejestrowany w bazie danych dzienników, chyba że alarm zostanie anulowany przez inne zdarzenie lub skasowany przez użytkownika. Gdy ten czas upłynie, warunek alarmu jest bezwarunkowo kasowany.
    • Identyfikator zdarzenia wykrycia dziennika — identyfikator zdarzenia, które powoduje aktywację alarmu. Określenie wartości tej właściwości jest konieczne.
    • Wykrywanie wyboru — tryb wyboru zdarzeń, które są używane przez składnik Management Layer do analizowania warunków alarmów. Tryby są następujące:
      • Wybierz dowolnie — wskazane zdarzenie z dowolnej aplikacji wywołuje alarm.
      • Wybierz wg aplikacji — wskazane zdarzenie z wybranej aplikacji wywołuje alarm. Wybierz tę opcję, aby wyświetlić pole Aplikacja. Kliknij ikonę Przeglądaj, aby wybrać element z listy, lub wpisz nazwę albo fragment nazwy elementu w polu Szybki filtr. Lista jest wypełniana obiektami typu Aplikacja, które są przechowywane w składniku Configuration Server.
      • Wybierz wg typu aplikacji — wskazane zdarzenie z aplikacji wybranego typu wywołuje alarm. Wybierz tę opcję, aby wyświetlić pole Typ. Kliknij przycisk listy rozwijanej, aby wybrać element z listy. Na liście znajdują się obiekty typu Aplikacja, które mają zdefiniowane podtypy.
    • Identyfikator zdarzenia anulowania dziennika — identyfikator zdarzenia, które powoduje usunięcie alarmu. Do kasowania alarmu służy w składniku Management Layer zdarzenie z takiej samej aplikacji, jaką wskazano do wykrycia zdarzenia dla tego warunku alarmu.
    • Dzierżawca — w środowisku z wieloma dzierżawcami jest to dzierżawca, do którego należy obiekt. Ta wartość jest automatycznie ustawiana na dzierżawcę, którego określono w polu Katalog dzierżawców na liście obiektów.
    • Stan włączony — gdy to pole jest zaznaczone, wskazuje, że obiekt znajduje się w zwykłym stanie roboczym i może być używany bez żadnych ograniczeń.
  3. Kliknij przycisk Zapisz.


Po utworzeniu obiektu można go edytować i kliknąć kartę Skrypty reakcji lub Skrypty czyszczenia, aby przypisać skrypty do warunku alarmu. Więcej informacji znajduje się w sekcji Skrypty.

Procedura: Testowanie warunków alarmu


Kroki

  1. Na liście Warunki alarmu kliknij pole wyboru obok warunków alarmu, które chcesz przetestować.
  2. Kliknij przycisk Więcej, aby wybrać pozycję Aktywuj alarm.
  3. Nastąpi aktywacja warunku alarmu. Przejdź do Systemowego pulpitu nawigacyjnego, aby wyświetlić alarm i wyczyścić go.

Firma Genesys oferuje wstępnie zdefiniowane warunki alarmu, które wyszczególniono w poniższej tabeli. Jeśli to konieczne, warunki można dokładniej dopasować do własnych potrzeb.

Typ alarmu Opis
Błąd aplikacji Informuje, że działanie wskazanej aplikacji zostało przerwane lub przestała ona odpowiadać.
Błąd połączenia Informuje, że wskazane połączenie między dwiema aplikacjami zostało utracone.
Błąd łącza CTI Informuje, że połączenie między wskazanym składnikiem T-Server i jego przełącznikiem zostało utracone.
Brak dostępu do hosta Informuje, że składnik Management Layer nie może skontaktować się ze składnikiem Local Control Agent (LCA) na hoście, na którym są uruchomione aplikacje demony firmy Genesys. Składnik LCA nie jest uruchomiony lub nasłuchuje na porcie innym niż port określony w konfiguracji. Stan niedostępnego hosta jest również określany jako Nie działa.
Błąd licencjonowania Informuje o wystąpieniu błędu licencjonowania.
Usługa jest niedostępna Informuje, że składnik Genesys nie może świadczyć usługi z pewnych przyczyn wewnętrznych.
Host niedostępny Informuje, że host, na którym są uruchomione aplikacje demony Genesys, jest niedostępny (wyłączony).
Host nieosiągalny Informuje, że składnik Management Layer nie może skontaktować się z hostem, na którym są uruchomione aplikacje demony firmy Genesys (brak trasy do hosta).
Niezaplanowana zmiana stanu rozwiązania Informuje, że status rozwiązania zmienił się z Uruchomione na Oczekujące, ale nie pojawiły się żadne żądania zatrzymania rozwiązania. Może to wskazywać na usterkę jednego ze składników rozwiązania.
Utrata połączenia z bazą danych przez serwer komunikatów Informuje, że serwer komunikatów utracił łączność z bazą danych dzienników centralnych.

Więcej informacji o wstępnie zdefiniowanych warunkach alarmu zawiera dokumentacja Management Layer User's Guide.

Wiersz tematu i treść wiadomości e-mail reakcji na alarm można dostosować przez utworzenie szablonu przy użyciu zwykłego tekstu oraz dowolnej poniższej zmiennej reprezentującej konkretne informacje o alarmie:

Zmienna Opis
$REACT_NAME Nazwa nazwa reakcji na alarm.
$COND_ID Identyfikator warunku alarmu.
$COND_NAME Nazwa warunku alarmu.
$COND_CTGR Kategoria warunku alarmu.
$APP_ID Identyfikator aplikacji.
$APP_NAME Nazwa aplikacji.
$APP_TYPE Typ aplikacji.
$MSG_ID Identyfikator wiadomości.
$MSG_DESCR Tekst wiadomości.
$$ Symbol dolara ($).

Powyższych zmiennych można używać dowolnie w skryptach reakcji na alarm. Tekst wiadomości e-mail zostanie automatycznie dostosowany do konkretnej sytuacji.

Przykład

Przykładowa wiadomość e-mail reakcji na alarm może korzystać z następującego szablonu:

Subject:

$COND_ID detected in $APP_NAME

Message:

CPU Overload has been detected by Genesys Solution Management Layer for Host1.

Alarm Reaction: $REACT_NAME

Alarm Condition:

ID: $COND_ID

NAME: $COND_NAME

Category: $COND_CTGR

Application:

ID: $APP_ID

Name: $APP_NAME

Type: $APP_TYPE

W tym scenariuszu system wykrywa przeciążenie procesora w składniku Solution Control Server, następuje aktywacja alarmu i wysłanie poniższej wiadomości e-mail w reakcji na alarm. Należy zwrócić uwagę, jak nazwy zmiennych zostały zastąpione faktycznymi wartościami odpowiadającymi scenariuszowi alarmu:

Subject:

CPU_overload detected in Solution_Control_Server_760

Message:

CPU Overload has been detected by Genesys Solution Management Layer for Host1.

Alarm Reaction: cpu_overload_mail

Alarm Condition:

ID: 118

NAME: CPU_overload

Category: Major

Application:

ID: 105

Name: Solution_Control_Server_760

Type: SCS

category:Genesys Administrator Extension category:Genesys Administrator Extension User Guide

Tę stronę ostatnio edytowano maj 25, 2017, 21:55.
Comments or questions about this documentation? Contact us for support!